Kayseri’deki kazı çalışmalarında, 7.5 milyon yıllık fil, gergedan, zürafa, bovid, gazel, antilop, ceylan, üç toynaklı at, kaplumbağa ve yırtıcı etçillere ait fosiller bulundu.

Binlerce yıl önce Anadolu; leopar, aslan, maymun gibi birçok vahşi hayvana ev sahipliği yapıyordu. Zamanla bu türler yok oldu. Anadolu’nun çoğu, kurak ve ormansız hale geldi. Vahşi yaşam bitme noktasına geldi. Eskiden aslanların, kaplanların, parsların memleketi olan bu topraklar; bütün zenginliğini kaybetti.

Sivas ovalarında çitaların, İzmir dağlarında kaplanların, Konya ormanlarında fillerin, Diyarbakır kırlarında zürafaların tekrar özgürce koştuklarını bir hayal edin!

--

--

Bu yazımda dil, tarih ve kültür konulu AR projelerimi paylaşacağım. Odak noktam, yaşadığım yer olan ÜsküdAR😊

Öncelikle AR’ı açıklayayım. AR (augmented reality) yani artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin; sanal ses ve görüntülerle zenginleştirilerek meydana getirilen görünümüdür. Her geçen yıl yaygınlaşmakta, gelişmekte ve pazarı büyümektedir.

Özellikle tarih, kültür, turizm ve eğitim konusunda çok büyük bir potansiyel var. Ben de bu yazımda, kendi hazırladığım örnekler ile, sizlere bu teknolojinin büyüleyiciliğini göstereceğim. Kaynak belirtmek şartıyla kullanabilirsiniz.

--

--